10 welonów na ambonę do Twojego kościoła

10 welonów na ambonę do Twojego kościoła

Welon na ambonę z tkaniny – pozornie proste wyposażenie liturgiczne, które jednak skrywa w sobie wiele niebanalnych znaczeń. Zgłębmy razem ten temat.

W liturgii nic nie jest pozostawione przypadkowi. Każdy gest, każde słowo, każdy przedmiot tworzy kontekst i przyczynia się do stworzenia atmosfery celebracji podczas której zarówno kapłan jak i wierni starają się zgłębić tajemnicę, każdy na swój sposób. Ciągła odnowa w Duchu Świętym i powracanie misterium par excellence, dzień po dniu, msza po mszy, zgłębia poczucia religijności typowego dla wiary chrześcijańskiej. Aby jednak ten powszechny rytuał był naprawdę skuteczny, wszystko co się na niego składa, musi jak najlepiej spełniać swoją rolę.

Właśnie dlatego wyposażenie sakralne i wyposażenie liturgiczne są tak cenne i ważne. Jego ustalony wygląd i kształty, które utrwaliły się w czasie, są integralną częścią ekspresji religijnej nie mniej ważne niż formuły liturgiczne, modlitwy czy gesty, które składają się na rytuał. I podobnie jak słowa czy gesty, również wyposażenie sakralne ma tendencję do prostoty i jednocześnie do swojej niewątpliwej rozpoznawalności przez wiernych. Skuteczność orędzia chrześcijańskiego polega właśnie na jego prostocie.

Z powodów wyżej przedstawionych, nawet tak pozornie banalne akcesorio liturgiczne jakim jest welon na ambonę, zyskuje na znaczeniu, jest ważny i niezbędny do jak najlepszego odbycia obrzędu. Welon na mównicę, jak sama nazwa wskazuje, służy do przykrycia i dekoracji mównicy na której podczas mszy i różnych uroczystości są umieszczane święte teksty. Może być również używany do przyozdobienia ambony.

Tak jak w przypadku wszystkich innych mebli liturgicznych, tak i w przypadku welonu na ambonę, wyrafinowane kroje i zdobienia, dobór tkanin, drogocenne materiały i hafty użyte do jego wykonania, wzmacniają wymowę rytuału, jego powage i szlachetność będąc tym samym jego częścią. Wykonanie welonu na mównicę jest wzorowane na tradycyjnych i prostych wzorach, które jednak z biegiem czasu i ze względu na jego funkcję, nadały mu konkretnego teologicznego znaczenia.

Podobnie jak w przypadku każdego wyposażenia sakralnego, pomimo, iż kiedyś nawet pokrycia mównic były uważane za cenne przedmioty które wymagały użycia szlachetnych materiałów, możemy obecnie znaleźć również niskobudżetowe welony na mównice wykonane z tkaniny syntetycznej, które jednak zachowują swoją duchową wartość. Pomyślmy na przykład o welonie w stylu franciszkańskim, prostym, często pozbawionym ozdób lub który ma co najwyżej wyhaftowane lub wydrukowane symbole zakonu franciszkańskiego takie jak Tau lub krzyżujące się ramiona z promieniującym krzyżem w tle.

Również Droga Neokatechumenalna, która zawsze zwraca uwagę na symbole i przedmioty, podkreśliła znaczenie welonu na ambonę nie tylko jako świętego wyposażenia w kościołach ale także jako cennego akcesoria w domu każdego wiernego, dzięki któremu może lepiej przechowywać Pismo Święte. Przypominamy, że Droga Neokatechumenalna jest to katolicka fundacja dóbr duchowych, która narodziła się w Hiszpanii w 1964 roku jako narzędzie do rozbudzania wiary w tych, którzy ją utracili lub w tych, którzy z różnych powodów nie byli w stanie jej odpowiednio pielęgnować. Ruch ten opierał się na prymitywnym wzorze kościoła i początkowo zwracał się do grup z marginesu społecznego takich jak Cyganie, włóczędzy, prostytutki, imigranci, często niepiśmienni, aby nieść im przesłanie nadziei zmartwychwstałego Chrystusa. Dziś Droga Neokatechumenalna została oficjalnie uznana przez Jana Pawła II, a później także przez Benedykta XVI i gromadzi coraz więcej wyznawców.

Jego celem jest szerzenie nowego podejścia, które pomaga głęboko żyć Ewangelią łącząc ją jednocześnie z potrzebami współczesnych czasów. Aby osiągnąć ten cel Droga Neukatechumenalna stała się narzędziem, które wspiera i pomaga parafiom w dziele nawracania tych, którzy odeszli od wiary lub nigdy nie byli z nią zbytnio związani a chcieliby, jak na przykład osoby, które co prawda zostały ochrzczone ale potem odsunęły się od kościoła. Droga pomaga również tym, którzy chcą wzrastać w wiarze, tym, którzy nie podążali za naukami katechizmu ale także kapłanom którzy chcą wzbogacić swoją duchową drogę. W tym kontekście mównica staje się narzędziem do wzmocnienia wymowy tekstów sakralnych ale także do zbliżania się do Pisma Świętego, zarówno ze względu na swoją symboliczną wartość i silny związek z tradycją ale także ze względu na bodźce wizualne które oferuje.

Naturalnym jest, że pokrycie mównicy, tak jak wszystkie szaty liturgiczne i tkaniny używane w kościele, jest naznaczone symboliką kolorów liturgicznych, które są zmieniane zgodnie z okresem kalendarza liturgicznego obowiązującym w danym momencie. Oto krótki przewodnik dotyczący kolorów welonu mównicy przy różnych okazjach:

  • Czerwony welon na ambonę: jest używany w Niedzielę Palmową, Wielki Piątek, Pięćdziesiątnicę, w święta Męki Pańskiej, podczas świąt poświęconych męczennikom, apostołom i ewangelistom, podczas celebracji bierzmowania, podczas Drogi Krzyżowej. Ewentualnie czerwony welon na mównicę można wykorzystać również podczas Mszy wotywnych o Duchu Świętym.
  • Biały welon na ambonę lub w kolorze kości słoniowej: kolor biały kojarzy się ze szczególnie ważnymi uroczystościami, takimi jak Boże Narodzenie, Wielkanoc, Wielki Czwartek. Biały welon mównicy jest również używany przy okazji celebracji sakramentów, chrztów, komunii, ślubów, namaszczenia, święceń kapłańskich i ogólnie podczas adoracji eucharystycznej.
  • Fioletowy welon na ambonę: kolor fioletowy jest używany w kościele w okresie Wielkiego Postu, Adwentu i Wielkiej Soboty. Można go również wykorzystać do upamiętnienia zmarłych, pogrzebów i mszy żałobnych.
  • Maryjny welon na ambonę: pomimo, że kolor kojarzony z Maryją i używany podczas mszy Jej dedykowanych jest biały, czasami jest on zastępowany niebieskim, zwłaszcza w niektórych krajach (Hiszpania, Ameryka Południowa). Często maryjne pokrycia mównic są haftowane złotymi lub niebieskimi symbolami, które przypominają Matkę Boską.
  • Różowy welon na ambonę: różowy kolor charakteryzuje obchody III Niedzieli Adwentu i Czwartej Niedzieli Wielkiego Postu. Często jest też zastępowany fioletem.

Podsumowując, dochodzimy do wniosku, iż welon na mównicę jest tak ważnym i cennym elementem wyposażenia sakralnego, że istotne jest to aby znaleźć odpowiednie modele, które będą pasować na każdą okazję. Poniżej proponujemy dziesięć wybranych wzorów które możesz znależć w naszym sklepie internetowym. Są to produkty wysokiej jakości, wszystkie wykonane przez firmy włoskiegio pochodzenia i do których wykonania zostały użyte wyselekcjonowane tkaniny, które następnie zostały wzbogacone zdobieniami i haftami i dzięki temu stały się elaganckimi akcesoriami o dużej wartości.