Symbole templariuszy: historia i znaczenie tych starożytnych symboli

Symbole templariuszy: historia i znaczenie tych starożytnych symboli

Zakon templariuszy już nie istnieje, ale pozostaje obecny w historii dzięki związanymi z nim ezoterycznymi symbolami templariuszy. Dowiedzmy się, czym one są i co oznaczają.

Wśród różnych religijnych zakonów rycerskich związanych z Kościołem katolickim, zakon templariuszy jest jednym z najbardziej znanych. Chociaż dziś już nie istnieje, w średniowieczu templariusze odgrywali fundamentalną rolę w ochronie pielgrzymów podróżujących z Zachodu do Jerozolimy.

Historia templariuszy

Zakon został założony w 1120 roku, za zgodą króla Jerozolimy Baldwina II z milicji Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona. Założycielami byli Hugues de Payns i Godfrey z Saint-Omer. Uważa się, że ci dwaj rycerze byli już częścią Milites Sancti Sepulcri, co oznacza łacińską nazwę określającą członków Zakonu Rycerzy Grobu Świętego, świeckich oddelegowanych do obrony zakonników opiekujących się Grobem Świętym w Jerozolimie. Templariusze zostali zatwierdzeni przez Papieża w 1139 r. bullą Omne datum Optimum. Zasady i hierarchia zakonu były bardzo jasne. Charakteryzowały się one odpowiednimi zwyczajami i stylem życia. Zakon był zaangażowany w niektóre znane wydarzenia i bitwy w ciągu kilku wieków krucjat. Ich historia i poświęcenie w obronie chrześcijaństwa znajduje odzwierciedlenie w symbolach templariuszy, które ich reprezentują.

Historia templariuszy

Pieczęć templariuszy

Najczęściej powtarzający się na pieczęci templariuszy obraz przedstawia dwóch żołnierzy na koniach, uzbrojonych we włócznie i tarcze. Z symbolicznego punktu widzenia te dwie postacie reprezentują uniwersalny dualizm: równoczesne współistnienie chrześcijan i muzułmanów w Ziemi Świętej, podwójną tożsamość zakonu – templariusze byli mnichami i wojownikami – oraz podwójną naturę człowieka, cielesną i duchową. Według niektórych interpretacji jeden rycerz walczy, a drugi go kryje i chroni spoglądającego przez ramię na swojego towarzysza. Dwaj przedstawieni rycerze są często utożsamiani z samymi założycielami zakonu, Hugues de Payns e Goffredo di Saint-Omer.

Krzyż templariuszy

Symbolem templariuszy, który najłatwiej powiązać z zakonem, jest czerwony krzyż. Podczas gdy na pierścieniu templariuszy widnieje wizerunek pieczęci, krzyż jest charakterystycznym elementem na szatach i tarczach rycerzy. Jest on również umieszczany na proporcu, weksylium templariuszy. Chociaż nigdy nie było jasne, jaka była „oficjalna” forma krzyża templariuszy – jest on przedstawiany jako krzyż grecki, z kotwicami na końcach lub ozdobiony klejnotami – jego główną cechą charakterystyczną jest czerwony kolor. Prawdopodobnie wywodzi się on z krzyża Zakonu Grobu Bożego, krzyża jerozolimskiego, noszonego do dziś przez Rycerzy Grobu Bożego, którzy w przeciwieństwie do templariuszy nadal istnieją.