Dekorowanie choinki: zasady i porady

Dekorowanie choinki: zasady i porady

Grudzień to miesiąc w którym tradycyjnie przygotowujemy się do rozpoczęcia świąt Bożego Narodzenia montując i ozdabiając choinkę. W tym roku postanowiliśmy pomóc Ci przygotować się do tego. Oto mały przewodnik, aby nie popełniać błędów i sprawić by twoja choinka była najpiękniejszą na świecie.

Wielu prawdopodobnie myśli, że umieszczenie światełek i bombek na sztucznym drzewku nie jest takie trudne. Ale czy jest to prawdą?

Poprowadzimy Cię krok po kroku, od wyboru choinki, po dobór odpowiednich świateł i dekoracji, podpowiadając najlepsze rozwiązania, aby uzyskać efekt godny najlepszych magazynów z urządzaniem wnętrz.

Wybierz choinkę

Małe, duże, wysokie, niskie, wąskie, szerokie, pokryte śniegiem lub nie, asortyment choinek jest ogromny, a możliwość wyboru spośród tak wielu propozycji może być skomplikowana.

Jeśli masz duży dom i dużo miejsca, radzimy zaopatrzyć się w wysokie drzewo o dość szerokiej podstawie, której gałązki dotykają podłogi, tak aby nie było widać stojaka. Jest to zdecydowanie najbardziej malowniczy rodzaj drzewa.

Jeżeli jednak nie masz wiele przestrzeni, spróbuj wykorzystać wysokość i w tym wypadku możesz postawić na smukłe choinki,które nie są masywne ale również bardzo efektowne.

Oczywiście wymiar pomieszczenia ma fundamentalne znaczenie. Zasada wymaga, aby czubek choinki sięgał maksymalnie 50 cm od sufitu a nie wyżej.

Inną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę jest liczba gałęzi z których składa się drzewko. Wydaje się to banalne ale im więcej gałęzi, tym piękniejsza będzie choinka. Krótkie igły i dużo gałązek na końcach to dodatkowe akcenty, które sprawią, że Twoje drzewo będzie wyglądało na grubsze.

Jak przykryć stojak choinki

Stojak choinki jest najbardziej „nieestetyczną” częścią, która czasami może zaburzyć piękno magicznej atmosfery, którą starają się stworzyć światełka i blask ozdób. Należałoby go przykryć stosując niewielkie sztuczki.

Jeśli szukasz czegoś gotowego do użycia, warto zaopatrzyć się w specjalne przykrycia na stojak choinkowy, które idealnie komponują się z kolorem choinki lub posiadają rysunki reniferów i bałwanów zgodne ze świąteczną tematyką, które napewno uszczęśliwią dzieci.

Czy wydaje ci się to trywialne? Wolisz bardziej kreatywne rozwiązania? Twoim jedynym ograniczeniem jest Twoja wyobraźnia. Atrapy prezentów, wiklinowe kosze czy kawałki drewna można umieścić w dolnej części choinki aby uzyskać nowoczesny i przyjemny efekt.

Możesz również połączyć nowoczesność i tradycję, ustawiając u podstawy choinki szopkę. Pozwoli Ci to połączyć dwa najważniejsze symbole Bożego Narodzenia, nadając każdemu z nich  znaczenia na jakie zasługuje.

Jak umieścić lampki na choince

Umieszczanie światełek na choince to chyba najbardziej skomplikowana i zarazem najbardziej niedoceniana rzecz.

lampki

Zobaczmy więc razem, jakie są podstawowe kroki:

  1. Wybierz preferowany rodzaj światełek, który najlepiej pasuje do innych dekoracji, które już posiadasz lub które chcesz kupić. Możesz wybrać światła monochromatyczne lub kolorowe, ciepłe lub zimne. Na przykład, jeśli Twoje dekoracje posiadają odcienie niebieskiego i srebrnego, lepiej będzie wybrać ciąg świateł o zimnej tonacji, jasnej bieli lub niebieskiej. Natomiast będzie lepszy inny odcień światełek jeśli Twoje dekoracje mają tendencję do cieplejszych kolorów, takich jak złoto lub czerwień .
  2. Kup wystarczającą liczbę sznurów światełek, aby choinka była nimi dobrze pokryta. Największym błędem jaki możesz popełnić, jest zaoszczędzenie na zakupie świateł, a następnie pozostawienie tu i tam pustych miejsc. O ile w przypadku bombek i dekoracji możesz zdecydować się na nie udekorowanie tyłu choinki, w przypadku światełek to się nie sprawdzi.
  3. Techniki pozycjonowania świateł są różne. Wybraliśmy dwie, które naszym zdaniem dają najlepszy efekt końcowy. Pierwszy sposób, najbardziej klasyczny, przewiduje, że światełka są umieszczone od góry do dołu, wystarczy okręcić sznur światełek wokół drzewka tak aby były one równomiernie rozprowadzone. Aby uzyskać jeszcze bardziej sceniczny efekt, można jeden sznur światełek umieścić blisko pnia choinki a drugi na części zewnętrznej gałązek. Drugi sposób, który wymaga większej ilości lampek, polega na owijaniu gałązek światełękami jedna po drugiej, zaczynając od podstawy i kierując się do góry.

Ozdoby choinkowe, jak i gdzie je umieścić

Doszliśmy do ostatniego etapu dekoracji choinki, najbardziej wyczekiwanego przez dzieci: momentu w którym ozdoby zawieszone są na gałązkach i choinka w końcu zaczyna nabierać pięknego wyglądu.

Po wybraniu odpowiedniego typu choinki, przykryciu stojaka i umieszczeniu światełek, wystarczy powiesić dekoracje. Ale jakie? ile? i gdzie? Trudno udzielić odpowiedzi, która byłaby odpowiednia dla każdego. Wiele zależy od stylu w jakim chcesz udekorować Twoje drzewko, jego wielkości i wielu innych czynników.

Możemy jednak podać trzy proste wskazówki, jak uniknąć popełniania błędów:

  1. Nigdy nie umieszczaj dekoracji w rzędzie, ani w pionie, ani w poziomie. Wszystkie bombki lub ozdoby świąteczne, aby ładne się prezentować, powinny być umieszczone w losowej kolejności.
  2. Unikaj umieszczania większych bombek na dole świerka, a mniejszych na górze. Dekoracje, duże i małe, muszą być rozłożone równomiernie na całej choince.
  3. Aby ujednolicić wygląd choinki użyj takich samych lub podobnych dekoracji na całej choince, a następnie przełam monotonię bombkami unikalnymi i cennymi jak ręcznie wykonane ozdoby z dmuchanego szkła.