Pompa wodna do szopki do samodzielnego wykonania: konserwacja i wymiana

Pompa wodna do szopki do samodzielnego wykonania: konserwacja i wymiana

Efekty wodne, takie jak fontanny, rzeki lub wodospady, sprawiają, że szopka samodzielnie wykonana jest wyjątkowa. Ale co zrobić, gdy pompa wodna przestanie działać? Istnieją dwa sposoby: oczyść pompę z kamienia i zanieczyszczeń lub wymień pompę.

Dla miłośników Bożego Narodzenia nigdy nie jest za wcześnie, aby rozpocząć przygotowywanie własnoręcznie wykonanej szopki. Są tacy, którzy tworzą duże, bogate w efekty i postacie szopki, starannie dobierając tło, efekty i elementy sterujące do szopki, akcesoria i stajenki. Natomiast niektórzy aby było prościej i łatwiej, wykorzystują figurki i mech z zeszłego roku do konstrukcji szopki, dodając kilka nowych elementów. Istnieje jednak coś, co może również małej szopce nadać wyjątkowego charakteru i spektakularnego efektu jaki mają duże, wystawne szopki. Są to różne efekty wodne. Kto nie chciałby mieć w swojej szopce rzeki, młyna wodnego czy fontanny?

Jeśli jesteś pasjonatem wodnych efektów w szopce, z pewnością miałeś do czynienia z pompami zanurzeniowymi. Każdy ruch wody jest efektem działania pompy, która dzięki bardzo prostemu mechanizmowi zasysa wodę ze zbiornika w którym jest zanurzona i sprawia, że ​​przepływa ona ciągłym strumieniem.

Pompy

Czytaj także:

Pompy do szopki: jak wybrać odpowiednią
Pompy do szopki, niezbędne akcesoria do stworzenia ciekawych efektów poruszającej się wody w naszej szopce…

Rozmawialiśmy już o tym, jak wybrać odpowiednią do szopki pompkę, biorąc pod uwagę maksymalny przepływ wody i maksymalną wysokość podnoszenia wody. Natomiast teraz dochodzimy do głównego pytania tego artykułu: a co jeśli pompa przestanie działać?

Usterka może być spowodowana osadzonym wewnątrz mechanizmu kamieniem, resztkami mchu, żwiru lub piasku. W takim przypadku pompę można po prostu wyczyścić.

Jeśli pompa nie działa nawet po czyszczeniu, prawdopodobnie silnik jest spalony i wymaga wymiany.

Czytaj dalej, aby poznać proste zabiegi konserwacyjne i zabieg wymiany pompy do szopki.

Konserwacja pompy wodnej do szopki

Oto, czego potrzebujesz do konserwacji pompy do szopki:

  • Gorąca woda
  • Ocet z białego wina
  • Miska (lub inny pojemnik)
  • Śrubokręt
  • Pędzelek

Najpierw wyjmij pompę ze zbiornika, w którym się znajduje. Jeśli jest przymocowana klejem, możesz ją podgrzać suszarką do włosów aby rozpuścić klej i odkleić pompę od ścianki zbiornika.

W misce przygotuj roztwór wody z octem winnym, zanurz w nim pompę i pozostaw ją pod wodą na co najmniej 30 minut. Ocet rozpuści kamień.

Następnie wyjmij pompę z roztworu wody i octu, i za pomocą śrubokręta otwórz pokrywę zamykającą wirnik wewnątrz pompy. Za pomocą pędzla usuń wszelkie pozostałości kamienia, piasku, żwiru, mchu.

Na koniec opłucz pompę czystą wodą.

Aby jeszcze dokładniej wyczyścić pompę, wyjmij wirnik. Nasadka jest magnetyczna, dzięki czemu można ją bardzo łatwo zdjąć i założyć. Oczyść wirnik i włóż go z powrotem do pompy.

Teraz możemy ponownie umieścić pompę w zbiorniku i przymocować ją do jego ścianki za pomocą przyssawek lub kleju na gorąco. Nasz efekt wodny będzie wspaniały tak jak na początku.

Wymiana pompy do szopki

Pompa może nadal nie działać poprawnie nawet po oczyszczeniu jej z kamienia. Najbardziej prawdopodobnym powodem jest spalenie silniczka. Jak wyjaśniliśmy w artykule mówiącym o  wyborze pompy do szopki, można tego uniknąć w łatwy sposób, całkowicie zanużając pompę w wodzie podczas jej używania: silnik w ten sposób się chłodzi i unikamy ryzyka przegrzania go.

W sytuacji gdy Twoja pompa nie działa, będziesz musiał wybrać nową pompę, aby zastąpić tą uszkodzoną.

  1. Nowa pompa musi mieć taką samą moc jak pompa którą wymieniamy
  2. Średnica króćca wylotowego nowej pompy musi być odpowiednia do rurki używanej ze starą pompą, którą wymieniamy

Po zakupie odpowiedniej pompy do twojej szopki, możesz przystąpić do wymiany.

Najpierw odłącz rurkę do którego podłączona jest zepsuta pompa; następnie, jeżeli pompa jest przymocowana klejem, rozpuść go za pomocą suszarki do włosów i wyjmij pompę ze zbiornika.

Podłącz rurkę do nowej pompy i umieść ją w zbiorniku. Do przymocowania rurki do pompy i pompy do zbiornika można użyć kleju na gorąco.

Efekt wodny znów będzie sprawiał, że Twoja szopka będzie wyjątkowa!