Papier skała do szopki: jak używać i jaki wybrać

Papier skała do szopki: jak używać i jaki wybrać

Miłośnicy samodzielnego przygotowania szopki, poznajcie świat papieru skały! Który wybierzesz: papier skała tradycyjny czy do modelowania?

Zbliża się Boże Narodzenie i podczas gdy większość skupia się na błyszczących dekoracjach, niektórzy zaopatrują się w kamyczki, gałązki i mech do tegorocznej szopki. Dla wszystkich miłośników majsterkowania przy szopce jest to czas, aby uzyskać informacje i wybrać najlepsze materiały, figurki i scenografie, a także wymyślić najbardziej oryginalny pomysł na stworzenie wyjątkowej szopki, która pomoże uchwycić sens Bożego Narodzenia.

Jak zbudować szopkę zrób to sam

Czytaj także:

Jak zbudować szopkę zrób to sam: mini poradnik
Znowu poruszamy temat Bożego Narodzenia. Światełka, ozdobione choinki, wszystkie świąteczne symbole które tak bardzo kochamy…

Jednym z pierwszych aspektów, na które należy zwrócić uwagę, jest stworzenie tła szopki oraz scenerii, w której umieścimy Scenę Narodzin i inne postacie. Właśnie na tym etapie budowy własnoręcznej szopki do akcji wkracza papier skała. Obecnie bardzo popularny zarówno wśród profesjonalistów jak i amatorów szopek, papier skała jest używany do tworzenia realistycznego tła, wzniesień i krajobrazów. W Holyart znajdziecie dwa rodzaje papieru skała do szopek: tradycyjny i do modelowania. Zobaczmy, jakie są cechy i idealne zastosowania każdego rodzaju papieru do szopki.

Tradycyjny papier skała

Tradycyjny papier skała ma postać lekkich kartek z nadrukami w kolorach naturalnych elementów. Jest to bardzo prosty materiał i można go wykorzystać do różnych celów, takich jak tworzenie gór czy wypełnianie przestrzeni między elementami szopki. Tekstury wydruków są zróżnicowane i można je dopasować do różnych potrzeb: oprócz kamienia znajdziemy papier z efektem trawy, wody, kory.

Tradycyjny papier skalny jest idealny do rozwiązywania niedoskonałości i problemów estetycznych, które mogą pojawić się przy własnoręcznej budowie szopki. Aby uzyskać realistyczny efekt, arkusz zgniatamy tak, aby powierzchnia była nieregularna i umieszczamy go w szopce kształtując go ręcznie. Może nadawać się na przykład do zakrywania kabli ruchomych figurek i świateł szopki lub do ukrywania wad powierzchni na której stoi szopka. Jest również przydatny do tworzenia wzniesień w tle: w tym przypadku konieczne jest posiadanie podpór, aby utrzymać papier w stałęj pozycji (w niektórych przypadkach wraz z arkuszem papieru skała dołączone są również tekturowe szablony do tworzenia gór). Przydatną wskazówką jest użycie taśmy klejącej lub zszywacza, aby przymocować papier i utrzymać go w stabilnej pozycji. Jedynymi słabymi stronami tradycyjnego papieru skała jest jego niska wytrzymałość oraz fakt, że po przymocowaniu go za pomocą taśmy i zszywek nie można go już wykorzystać do innych celów. W każdym razie, ponieważ jest to produkt niedrogi, można go wymienić nie ponisząc dużych kosztów.

Papier skała do modelowania

Papier do modelowania ma inny skład niż tradycyjny papier skała: posiada warstwę aluminium, która sprawia, że jest elastyczny i wytrzymały. Zachowuje nadany mu kształt, a ponieważ jest formowalny, po stworzeniu góry można go ponownie wykorzystać, łatwo zmieniając kształt wzniesienia. Dostępne są różne wydruki do stworzenia różnych scen (woda, drewno, skała, łąka…). Nadruk wykonany jest na matowej powierzchni, która tworzy realistyczny efekt, a materiał jest wodoodporny.

Jest idealny do szybkiego tworzenia realistycznych wzniesień i może być ponownie użyty w razie potrzeby. Materiał pozwala na bardziej realistyczne kształtowanie scenografii wzniesienia terenu i osiągnięcie pożądanego efektu szybciej niż w przypadku tradycyjnego papieru skała. Nie ma potrzeby stosowania podpór, taśm czy zszywek: twoje wzgórze pozostanie stabilne dzięki materiałowi, z którego jest wykonane. Dodatkowo, jeśli papier jest tak ukształtowany, że ma wystarczająco dużo płaskiej przestrzeni, można na nim stawiać figurki szopki, jak na każdej innej, sztywnej powierzchni. Posiadając te wszystkie cechy, papier skała do modelowania jest mniej ekonomiczny niż tradycyjny papier skała. Z drugiej strony jest jednak bardziej trwały i nadaje się do wielokrotnego użytku.

Różnicę w wyglądzie góry wykonanej z tradycyjnego papieru skała i góry wykonanej z papieru do modelowania, możecie zobaczyć na tym filmie:

Jak myślisz, która wersja wygrała?