Kompletna szopka czy tylko Scena Narodzin

Kompletna szopka czy tylko Scena Narodzin

Kompletna szopka czy tylko Święta Rodzina? Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia i czas podjąć decyzję. Zastanówmy się wspólnie nad wyborem.

Tradycja Narodzenia Pańskiego ma głębokie korzenie i w naszym kraju jest ona szczególnie obchodzona. Niedawno podzieliliśmy się z Wami najlepszymi wskazówkami, jak samodzielnie wykonac szopke.

jak samodzielnie wykonac szopke

Czytaj także:

Jak samodzielnie wykonać szopkę: budżet do 50 złotych
Samodzielne wykonanie szopki to piękny i kreatywny sposób na przygotowanie się do Bożego Narodzenia.

Dlaczego szopka jest tak ważnym i cennym dla wiernych elementem? Odpowiedź na to pytanie nie jest trudna. Szopka jest przedstawieniem Narodzenia Jezusa Chrystusa, która po raz pierwszy została wystawiona w średniowieczu z woli św. Franciszka z Asyżu.

Narodziny Jezusa są przełomowym wydarzeniem dla chrześcijan, jedną z najbardziej uroczystych tajemnic ludzkości. Co roku, w Boże Narodzenie świętujemy to wydarzenie, odnawiając miłość i oddanie Jezusowi, który stał się człowiekiem, aby zapewnić nam wszystkim wieczne zbawienie. Szopka, a w szczególności Scena Narodzin, czyli Maryja, Józef i mały Jezus, który jest centrum i sercem samego Narodzenia, są widzialnym i namacalnym przedstawieniem tego nabożeństwa. We wszystkich szopkach, małych i dużych, klasycznych lub nowoczesnych, te trzy postacie przyciągają uwagę nie tylko tych, którzy zatrzymują się aby spojrzeć na szopkę z zewnątrz, ale znajdują się także w centrum uwagi postaci, które tworzą szopkę. Święta Rodzina jest punktem odniesienia wokół którego skupiają się wszystkie inne postacie, pasterze, zwierzęta, muzycy, Trzej Królowie i tak dalej.

Jaka jest więc różnica pomiędzy szopką a Sceną Narodzin? Szopka odtwarza narodziny Jezusa wraz ze wszystkimi postaciami, które mogły temu wydarzeniu towarzyszyć a całe wydarzenie jest umiejscowiene w tradycyjnej scenografii. Natomiast Scena Narodzin reprezentuje tylko grupę Świętej Rodziny: Dzieciątko Jezus, Józef i Maryja.

Kompletna szopka czy Scena Narodzin?

Po wyjaśnieniu różnicy pozostaje nam do ustalenia co byłoby dla nas bardziej odpowiednie do wykonania na Boże Narodzenie. Wystawić kompletną szopkę czy skupić się tylko na Scenie Narodzin.

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek spekulacje z pewnością będziemy musieli wziąć pod uwagę przestrzeń jaką mamy do dyspozycji. Wielu woli ograniczyć się do wystawienia tylko trzech najważniejszych figurek, ewentualnie uzupełnionych wołem i osłem, właśnie z uwagi na brak wystarczającej ilości miejsca na szopkę kompletną we wszystkie postacie i elementy. Oprócz braku miejsca, znaczącym elementem, może być niemożność stworzenia szopki, która zaspokoiłaby gusty estetyczne i upodobania całej rodziny. Na rynku dostępne są gotowe, wspaniałe szopki, ze wszystkimi postaciami, doskonale skomponowane i posiadające nawet efekty świetlne.

Krótko mówiąc, nie trzeba być ekspertem od majsterkowania, nawet jeśli tworzenie własnej szopki, używając przy tym odrobiny kreatywności, zawsze jest stymulujące.

Szopka bozonarodzeniowa na swiecie

Czytaj także:

Szopka bożonarodzeniowa na świecie: różne tradycje, których być może nie znasz
Magia szopki powraca, fascynując nas jak co roku.

Odłużmy jednak na bok rozważania na temat przestrzeni i umiejętności niezbędnych do wykonania szopki i ograniczymy się do rozważenia wyboru z czysto emocjonalnego i religijnego punktu widzenia.

Aby zrozumieć ten wybór, musimy zastanowić się nad tym, co dla chrześcijanina przedstawia Scena Narodzin. Jak wyjaśniliśmy w poprzednim artykule, opisującym historię narodzin Jezusa w Ewangeliach, od dwóch tysięcy lat znamy Boże Narodzenie przedstawione w następujący sposób: stajenka, mężczyzna, kobieta, małe dziecko umieszczone w żłobie oraz tylko wół i osioł, które ogrzewały go w tą jego pierwszą, zimną noc na tym świecie. Historia tak prosta a jednocześnie tak bardzo tajemnicza.

Można powiedzieć, iż jest to historia miłosna, opowiadająca o najwiekszej miłości jaka kiedykolwiek istniała na świecie. Przede wszystkim jest to opowieść o rodzinie, o troskliwym ojcu, który troszczy się o swoją żonę, młodą matkę całkowicie zaabsorbowaną swoim maleństwem i o Nim, o Dzieciątku Jezus, który jest światłością świata ale w tą zimną noc jest przede wszystkim zmarzniętym dzieckiem z oczami wciąż na wpół przymkniętymi na świat, który jeszcze nie zna Jego imienia.

W tym sensie szopka staje się symbolem Bożego Narodzenia jedynym w swoim rodzaju, gromadząc przy sobie rodzinę, rodziców i dzieci, wiele pokoleń, które wspólnie świętują.

Wszystkie postacie posiadają silną symboliczną wartość, która przejawia się nie tylko w charakterze figurek ale także w kolorach ich ubiorów. Tak więc święty Józef, który symbolizuje ojcowską odpowiedzialność, pracę ale także pokorę i skromność z jaką bez zastrzeżeń przyjął Bożą wolę i zgodził się na ochronę tego szczególnego Dzieciątka, nosi ciemne i zniszczone szaty w ziemistym kolorze. Madonna natomiast symbolizuje cnotę i świętość macierzyństwa ale także boskie natchnienie dzięki Dzieciątku, które nosiła w swoim łonie, natomiast Jej niebieski płaszcz nawiązuje do nieba, które jest prawdziwym domem tego Dzieciątka.

Z biegiem czasu Święta Rodzina stała się idealnym przykładem na którym powinna wzorować się każda chrześcijańska rodzina Kościoła katolickiego. Ideały i wartości które reprezentuje czyli miłość, miłosierdzie, przywiązanie, opieka ale także pokora i całkowite zaufanie do planu Bożego, są nie tylko martwym obrazem pobożności ale żywym i zawsze obecnym przykładem dla wiernych, punktem odniesienia i pocieszeniem w trudnych sytuacjach.

Szopka kompletna z pasterzami, zwierzętami do szopek, stajenką.

Wszystkie postacie tradycyjnej szopki mają swoje mniej lub bardziej oczywiste znaczenie symboliczne. Ta symbolika jest szczególnie podkreślona w szopce neapolitańskiej i jest to o wiele bardziej ewidentna niż w zwykłej rekonstrukcji Bożego Narodzenia. W rzeczywistości każda postać, każda scena, każdy szczegół kryje w sobie głębokie znaczenie, które zlewa się z popularną tradycją. Bohaterowie szopki neapolitańskiej wywodzą się nie tylko z Ewangelii ale również z opowiadań, legend, anegdot, folkloru.

Decydując się na stworzenie kompletnej szopki, nigdy nie zapominajmy, że jest to nie tylko próba odtworzenia pięknej sceny z okazji narodzin Dzieciątka Jezus ale wyjątkowa i szczególna forma nabożeństwa.

Piękno przygotowywania tradycyjnej szopki polega na tym, że z roku na rok można ją wzbogacać, powiększać coraz bardziej dodając postacie, architektoniczne elementy, nowe domy, sklepy, ciekawe zakątki. W ten sposób nasza szopka nie jest czymś statycznym, nieruchomym, niezmiennym ale rzeczywistością, która jest kreowana i ewoluuje w czasie.

Istotną rzeczą, niezależnie od tego, czy zdecydujemy się wystawić tylko figurki Sceny Bożego Narodzenia, czy też ustawić kompletną szopkę, jest dusza, który włożymy w jej przygotowanie. Szopka nabiera szczególnej wartości, innej dla każdego domu, dla każdej rodziny, a jednak pozostaje zawsze taka sama i wierna sobie. Orędzie pokoju, harmonii a nawet powitania ponieważ w szopce w której śpi mały Jezus, wszyscy są mile widziani, wszyscy są zjednoczeni we wspólnej adoracji i we wspólnej miłości.