Jak zbudować szopkę zrób to sam: mini poradnik

Jak zbudować szopkę zrób to sam: mini poradnik

Znowu poruszamy temat Bożego Narodzenia. Światełka, ozdobione choinki, wszystkie świąteczne symbole które tak bardzo kochamy i które napełniają nasze serca nadzieją na odrodzenie a także ciepły klimat spotkań rodzinnych. Chcemy wprowadzić Was w świąteczny nastrój, oferując mały przewodnik wyjaśniający jak zbudować szopkę zrób to sam.

Ze wszystkich tradycji bożonarodzeniowych szopka jest chyba jedną z najpiękniejszych. Jest z pewnością jedna z tych, które najskuteczniej stwarzają atmosferę Bożego Narodzenia na którą składają się ciepło i klimat domowej przytulności. Być może to właśnie pochodzenie szopki, która przedstawia narodziny Jezusa, nadaje jej tak rodzinny wymiar. Tak naprawdę wszystko sprowadza się do matczynego cudu narodzin, obecnego przy tym ojca i noworodka umiesczonego w żłobie. Prostota a jednocześnie głebiaNie ma nic prostszego, nic większego.

Być może szczególnie domowy wymiar szopki zależy również od tego, że w większości domów szopkę buduje cała rodzina. Bardziej niż efekt końcowy, to sam proces tworzenia i zaangażowanie wszystkich domowników a zwłaszcza dzieci, tworzy lekkie momenty zabawy, dzielenia się i harmonii.

Może stać się okazją do świetnej zabawy, zwłaszcza jeśli trzeba przyłożyć rękę do tradycyjnych, starych dekoracji, przekazywanych z pokolenia na pokolenie, przechowywanych w piwnicy lub na strychu i wyciąganych na każde Boże Narodzenie. Tak więc tworzenie szopki staje się również sposobem na odkrycie przeszłości rodziny i swoich korzeni, wspomnienia lat ubiegłych i być może wspomnienie bliskich, których już nie ma wsród nas. Nieprzypadkowo pamiętamy, że według niektórych źródeł historycznych szopka katolicka wywodzi się z tradycji rzymskiej. W rzymskich domach znajdowały się ołtarzyki utworzone w małych niszach w których umieszczano figurki zrobione z drewna, wosku, terakoty, przedstawiające bogów-opiekunów domu (Penaty) i przodków (Lares familiares, czyli Lary). Szczególna tradycja była praktykowana w okresie przesilenia zimowego i służyła wzmocnieniu jedności i wartości rodziny. Uroczystość nazywano „Sigillaria”, a wszyscy członkowie rodziny wymienili „sigillę”, czyli figurki larów i penatów. Dzieci miały za zadanie wypolerować figurki i utworzyć niewielką wgłębioną niszę w której owe figurki były umieszczane. Następnie rodzina stawiała przed nią miski z jedzeniem i winem aby wezwać tym bogów i przodków do ochrony domu.

Samodzielne wykonanie szopki może być zabawnym i wciągającym zajęciem zarówno dla młodszych i starszych członków rodziny. W dzisiejszych czasach dzieki inernetowi istnieje wiele możliwości i dostępnych środków i tym samym każdy członek rodziny może wnieść swój wkład w utworzenie szopki. Dzięki temu można otrzymać naprawdę wyjątkową i jedyną w swoim rodzaju szopkę! Wystarczy trochę umiejętności manualnych, kilka sztuczek i oczywiście dużo wyobraźni.

Dobrym kompromisem mogłoby być wykonanie podstawy szopki z materiału pochodzącego z recyklingu, takiego jak folia aluminiowa, watolina, tektura, drewno, korek, kamienie, żwir, a następnie zakupienie w sklepie tylko tych elementów, które są trudniejsze do wykonania lub detale.

Pomyślmy o podstawowych i niezbędnych elementach szopki do samodzielnego wykonania. Poza tym zawsze możemy mieć możliwość aby dodać dowolny element, który może uczynić szopkę piękniejszą i bardziej wyjątkową, jak niezliczone akcesoria, mebelki a nawet elementy przedstawiające żywność, które wyglądają bardzo realistycznie. Ale najpierw skupmy się na podstawie.

1 – Tło do szopki, krajobrazy i panele (gwiaździste niebo, papier skalny)

Jak ze wszystkim, również i tutaj trzeba zacząć od początku czyli w tym przypadku od tła. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów materiałów idealnych do tworzenia tła do szopki, od malowanych pejzaży do szopek szopek, po panele, od rolek papieru z tłem, po rozgwieżdżone niebo na papierze lub tkaninie lub pvc, od paneli korkowych po ekrany LED . Do wyboru jest wiele różnych teł, od najtańszego, które można łatwo zrealizować w domu przy użyciu papieru skała którym możemy pokryć pudełka różnej wielkoktści i odtworzyć górski krajobraz z rozgwieżdzonym niebem wykonanym za pomocą zdobionego papieru lub. Jeżeli mamy większy budżet możemy wykonać ciemne tło podświetlane diodami LED lub światłowodem. Możemy też zdecydować się na pięknie malowane tło, które przedstawia pustynię pod rozgwieżdżonym niebem lub piękne arabskie miasto.

Tla do szopek
Tła do szopki, pejzaże do szopki i panele. Rolki papieru do wykonania tła. Tła i akcesoria do szopki do samodzielnego wykonania, papier i tła do nieba oraz do pejzaży szopki.
Kup na Holyart
Niebo szopki papier olejowy
Niebo do szopki na papierze olejowym. Rozmiar papieru 70x100 cm, do szopki zrób to sam.
Kup na Holyart
Papier korek do modelowania do szopek
Papier korek do modelowania, wielkość 120x60 cm, odpowiedni do szopek zrób to sam. Papier do modelowania i wielokrotnego użycia, przedstawiająca korek, z tkaniną odpowiednią do stworzenia trwałych i wytrzymałych w czasie reliefów.
Kup na Holyart
Papier do modelowania mech do szopek
Papier do modelowania mech do szopek, wielkość 30x30 cm. Papier korek z tkaniny do modelowania, odpowiedni do szopek do samodzielnego wykonania, z powierzchnią nie odbijającą światła, umożliwiający realizację trwałych reliefów.
Kup na Holyart

2 – Mech, porosty, rośliny, podłogi, od bardzo prostych i ekonocznych po najbardziej realistyczne, typowe rośliny do szopki, takie jak palmy, unikalny mech, kamienie i żwir

Ważna jest również podstawa szopki. To właśnie na niej zbudujemy całą naszą scenografię. Podstawę możemy urozmaicić małymi kawałkami drewna, żwirku, piasku, skał, w zależności od krajobrazu jaki chcemy zbudować. Również i w tym przypadku możemy skorzystać z bardzo przydatnych produktów, które można nabyć w niskich cenach, takich jak ponadczasowy papier mech lub panele korkowe, które odtwarzają mur z cegieł lub ściany skalne, lekkie i o realistycznym wyglądzie a nawet kawałki żywicy do utworzenia drogowej nawierzchni o wspaniałym efekcie. Jeśli wybraliśmy pustynny krajobraz to oczywiście nie może zabraknąć palm, które uczynią naszą oazę bardziej realistyczną, ale także porostów lub alternatywnie, jeśli zdecydowaliśmy się zrekonstruować bardziej nordycki scenariusz, małych sosen.

papier mech lub panele korkowe

Figurka do szopki nabiera zupełnie innego aspektu niż otaczające ją materiały.
Użycie słomy, mchu lub żwiru natychmiast nadaje scenie szopki nowy klimat

3 – Centralki i efekty lub fontanny i wodospady: również dla osób z ograniczonym budżetem. Ważne aby wprawić w zdumienie!

Kolejnym elementem, który sprawia, że ​​szopka jest naprawdę wyjątkowa, są efekty świetlne, dźwiękowe i ruchowe. Zbudowanie wodospadu lub rzeki z naprawdę płynącą wodą lub bulgoczącą fontanną na wiejskim placu jest łatwiejsze niż myślisz. Musisz tylko użyć odpowiednich narzędzi! Wystarczy silniczek do recyklingu wody podłączony do gniazdka elektrycznego, aby uzyskać naprawdę niesamowity efekt. A może wolisz zamienić wykonaną przez siebie szopkę w pokaz świateł?  Również i w tym przypadku możesz wybrać spośród szerokiej gamy projektorów, które sprawią, że na Twoim tle będą pojawiać się i poruszać obrazy tworzące świąteczny klimat lub lub tworzyć efekt dnia i nocy.  Dużą popularnością cieszą się również generatory dymu, które sprawiają, że kominki i ogniska są bardziej realistyczne, armatki śnieżne a dla miłośników ekstremalnego realizmu jednostki sterujące odtwarzające odgłosy począwszy od dźwięków zwierząt po dźwięk dzwonków.


4 – Szopki i jaskinie: ze światłem czy ze zintegrowanym ogniem?

Jeśli nie jesteś dobry w majsterkowaniu lub wolisz skorzystać z gotowej konstrukcji, również możesz znaleźć wiele rozwiązań. Oprócz stajenki lub groty ze sceną narodenia z już zintegrowanymi światłami, znajdziesz naprawdę wyjątkowe chatki, jaskinie, całe wioski. W niektórych przypadkach są to odtworzone w najdrobniejszych szczegółach scenografie, zapełnione już figurkami, jak na przykład szopka ze sceną narodzenia z wbudowanym ogniskiem, niewielka ale w całości doskonała i kompletna.

stajenka scena podswietlana otoczenie szopki neapolitanskiej
Stajenka scena podświetlana 30x30x30 cm: otoczenie szopki neapolitańskiej. Podświetlane otoczenie szopki neapolitańskiej odpowiednie do figurek wysokich od 12 - 14 cm.
Kup na Holyart
stajenka ze scena narodzin jezusa i fontanna
Stajenka z kompletną szopką, wielkość 22x32x17 cm. Stajenka ze spadzistym zadaszeniem z drewna i juty oraz z postaciami i zwierzętami do szopki zrealizowanymi z pvc.
Kup na Holyart
Stajenka do szopki styl schroniska
Stajenka do szopki w stylu schroniska. Stajenka z 3 drewnianymi drzwiami, okienkiem i ogrodzeniem. Wykonana z prawdziwego mchu i korka i oparta na podstawie z drewna.
Kup na Holyart

5 – Figurki do szopki wszystkich typów i rozmiarów, z wszelkich możliwych materiałów i na każdą kieszeń

Oczywiście po przygotowaniu naszej szopki, figurki odegrają w niej odegrają rolę absolutnych bohaterów. Będziemy mieli okazję napisać na ten temat w kilku kolejnych artykułach. Na razie zaznaczymy tylko, że istnieją nieskończone możliwości wykonania postaci do szopki. Niektóre z nich możesz w całości wykonać samodzielnie na przykład wycinając je z kartonu, lub kreując je szydełkiem. Alternatywnie znajdziesz w sprzedaży nieskończony wybór postaci które zapełnią twoją szopkę, począwszy od Świętej Rodziny po pasterzy, od Mędrców po zwierzęta, wykonanych z różnych materiałów i w różnych stylach ale wszystkie odzwierciedlające tą piękna, wielowiekową trodycję jaką jest szopka bożonarodzeniowa.

Figury Dzieciatko Jezus
Figury Dzieciątka Jezus: kategoria w całości poświęcona figurom Dzieciątka z drewna.
Kup na Holyart
dzieciatko jezus szata biala
Dzieciątko Jezus szata biała, h rzeczywista 10 cm. Figurka Dzieciątka Jezus wykonana z żywicy i ręcznie pomalowana. Dzieciątko Jezus ma białą szatę ze złotymi brzegami.
Kup na Holyart
kolyska prosta dla dzieciatka jezus drewno malowane szopka
Kołyska prosta dla Dzieciątka Jezus z drewna malowanego z Valgardena do szopki Rainell 11 cm.
Kup na Holyart
dzieciatko jezus polyresin z sloma rozne wielkosci
Dzieciątko Jezus z polyresin (żywicy organicznej) ułożony na słomie, oczy są z gipsu perłowego.
Kup na Holyart


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *