Jak samodzielnie wykonać szopkę: budżet do 50 złotych

Jak samodzielnie wykonać szopkę: budżet do 50 złotych

Samodzielne wykonanie szopki to piękny i kreatywny sposób na przygotowanie się do Bożego Narodzenia. Wszystko zależy od Twoich umiejętności i tego jaką kwotę chcesz na to przeznaczyć. Podpowiadamy jak zrobić szopkę przy naprawdę niskim budżecie.

To prawda, idea samodzielnego wykonania szopki bardzo nam się podoba. Prawdopodobnie dlatego, iż jest to zajęcie, które może zaangażować całą rodzinę, która gromadzi się aby zbudować coś naprawdę wyjątkowego i niepowtarzalnego. Wyobrażenie sobie wszystkich członków rodziny zebranych przy jednym stole, wykonujących ręcznie prace, które wymagają skupienia ale jednocześnie dają możliwość pogawędki, od razu nasuwa ideę rodzinnej harmonii i ciepła, która już sama w sobie jest zapowiedzią świątecznej atmosfery. Ale nawet indywidualne realizowanie szopki, poczynając od materiałów z odzysku, które dzięki naszej pomysłowości i operatywności mogą stać się wytworem unikalnym i być źródłem satysfakcji.

Dziś chcemy się skupić na tym jak skonstruować stajenkę. Skupimy się na tym jak ego dokonać przeznaczając na to maksymalnie 50 złotych. Przejdź do dalszego czytania jeżeli chcesz sie dowiedzieć jak tego dokonać.

ak zbudowac szopke zrob to sam

Czytaj także:

Jak zbudować szopkę zrób to sam: mini poradnik
Znowu poruszamy temat Bożego Narodzenia. Światełka, ozdobione choinki, wszystkie świąteczne symbole które tak bardzo kochamy i które napełniają nasze serca nadzieją na odrodzenie a także ciepły klimat spotkań rodzinnych.

Jak zacząć?

Wybierz wzór do odtworzenia

Pomysł, wydawałoby się dość banalny ale wcale nie musi tak być. Inspirowanie się na istniejącym modelu może być najlepszym punktem wyjścia do stworzenia czegoś naprawdę dobrze wykonanego, wzorując się na gotowej już strukturze i jej detalach. Gdzie możemy znaleźć insiracje? Możeby tak zajrzeć do naszego katalogu online? Znajdziesz szeroki wybór elementów za pomocą których możesz stworzyć własną szopkę, w tym piękne stajenki, które mogą Cię zainspirować przy tworzeniu twojej własnej szopki. Staramy się aby artykuły przedstawiane na naszej stronie były wiernie odzwierciedlone na zdjęciach, co pozwoli ci uchwycić każdy szczegół i dobrze ocenić wykorzystanie materiałów i akcesoriów. Przykład? Wybraliśmy taki, który przy odpowiednim odwzorowaniu, biorąc pod uwagę sumę różnych materiałów, pozwoliłby na stworzenie stajenki przy wykorzystaniu budżetu, który sobie wyznaczyliśmy, czyli do 50 złotych.

chata do szopki
Chata do szopki 17X20X14 cm i 10 świateł Otoczenie ręcznie wykonana przez rzemieślników z wieloletnim doświadczeniem w realizacji szopek. Idealna do figurek 8-10cm.
kup na Holyart
grota podswietlana do szopki
Grota podświetlana do szopki 20x20x18 cm z korka. Grota narodzenia podświetlana szopki neapolitańskiej, ręcznie robiona przez neapolitańskich rzemieślników z wieloletnim doświadczeniem, którzy z naturalnych surowców wysokiej jakości są w stanie stworzyć unikalne otoczenia.
kup na Holyart
stajenka z zadaszeniem z dachowek i ogrodzeniem
Stajenka z zadaszeniem z dachówek i ogrodzeniem z drewna, wielkość cm 27x57x21. Stajenka z zadaszeniem z dachówek i pokrytych mchem oraz z ogrodzeniem z drewna i podłogą ze słomą. Ten produkt został starannie wykonany z dbałością o każdy szczegół.
kup na Holyart
stajenka drewniana swiatla led
Stajenka drewniana z światłami led, wielkość 18,5x32,5x17,5 cm. Stajenka z drewna ze spadzistym zadaszeniem i podświetlana od wewnątrz oświetleniem led. Wyposażona w okna i podłogę ze słomą i mchem.
kup na Holyart

 

Stwórz podstawę: tła do szopek, pejzaże i panele

Przede wszystkim musisz wybrać bazę dla swojej stajenki i tło do umieszczenia za nią. Możesz potrzebować paneli, rolek papieru, podstaw drewnianych lub korkowych i tła. Wszystko zależy od tego, co sobie zaprojektowałeś. Panel pokryty sztuczną trawą lub papier ze słomą może być optymalną podstawą dla stajenki ale istnieje wiele alternatyw, od papieru modelarskiego z efektem skały, kory, ziemi lub śniegu po arkusze papieru z mchem i panele korkowe, które odwzorowują efekt kostki brukowej lub chodnika. Ważne jest aby obliczyć, ile takich elementów jest ci potrzebnych do stworzenia bazy. Dokonaj poprawnie pomiarów.

To samo dotyczy tła, które masz zamiar dodać do twojej własnoręcznie wykonanej stajenki, czy to będzie gwiaździste niebo, czy też arabski krajobraz namalowany na papierze lub drewnie. Są to elementy ważne i stanowiące otoczkę, która musi pasować do reszty twojego dzieła.

Stajenka nabiera kształtów

Filary

Po przygotowaniu bazy na której postawisz swoją stajenkę, będziesz musiał przystąpić do jej budowy. Sugerujemy aby po ustawieniu podstawy użyć drewnianych listew jako „kolumn nośnych”. Za pomocą gorącego kleju możesz przymocować je do podstawy, a następnie pomalować na wybrany kolor lub pokryć je papierem skalnym lub mchem. Możesz także użyć prawdziwych, małych,  drewnianych belek jako kolumn, aby podeprzeć dach i pokryć go korą lub mchem.

Dach

Również tutaj możecie użyć korek, który można uczynić bardziej realistycznym za pomocą kępek mchu i porostów. A możeby tak zostawić dziurę, przez którą przedziera się światło? Nawet posiadając ograniczony budżet, który sobie wyznaczyliśmy, istnieje możliwość oświetlenia wnętrza Twojej szopki małym lampionem zasilanym za pomocą wtyczki niskiego napięcia. Efekt będzie naprawdę niesamowity!

Elementy otoczenia

A teraz? Cóż, większość jest już zrobiona. Po zaaranżowaniu podstawy, tła i zbudowaniu konstrukcji stajenki, wystarczy ją upiększyć i nadać jej bardziej realistyczny wygląd dzięki drobnym detalom.

Oczywiście pamiętając o budżecie! Kępki mchu do szopki, naturalne lub syntetyczne, porosty, rośliny wykonane z plastiku lub porostów, prawdziwa słoma, drzewa i palmy mogą być prostymi i niedrogimi elementami do dekoracji twojej szopki i uczynić ją naprawdę wyjątkową. Wiązanka kunsztownie ułożonych gałązek chrustu lub ułożonych tu i ówdzie kawałków korka, być może przeplatanych kilkoma kępkami mchu, wystarczy aby uzyskać realistyczny efekt skał, przy użyciu kilku naprawdę tanich elementów.

Oczywiście to ty, dzieki twojej kreatywności, jesteś tutaj twórcą. Pomagamy ci dostarczając wysokiej jakości produkty w przystępnych cenach, tak abyś mógł stworzyć naprawdę niezapomnianą szopkę.