Pompy do szopki: jak wybrać odpowiednią

Pompy do szopki: jak wybrać odpowiednią

Pompy do szopki, niezbędne akcesoria do stworzenia ciekawych efektów poruszającej się wody w naszej szopce. Dowiedzmy się, jak wybrać tą najbardziej odpowiednią dla naszych potrzeb.

Czas pomyśleć o szopce, o tym jak ją wykonać, jak sprawić by była niepowtarzalna i naprawdę wyjątkowa. A jeśli chcielibyśmy wzbogacić ją o rzekę z płynącą wodą, albo o mały wodospad, szemrzącą fontannę, czy jakikolwiek element z ruchomą wodą, to czy wiemy jak wybierać spośród wielu dostępnych na rynku pomp do szopek?

Czym są pompy do szopki?

Przede wszystkim wyjaśnijmy, czym są pompy do szopki. Są to małe pompy napędzane silniczkiem, które pobierają wodę ze zbiornika i recyrkulują ją w określonym obiegu. Są one dostępne w różnych rozmiarach i o różnej wydajności.

Istnieją pompy zanurzeniowe, zwykle mniejsze, które umieszcza się bezpośrednio w pojemniku, w którym będzie się znajdować poruszana woda, lub zewnętrzne, większe pompy, które mogą tworzyć znacznie bardziej skomplikowane i zauważalne efekty wodne.

Pompy wodne do szopek są niezastąpione przy tworzeniu fontann, strumieni, wodospadów.

W naszym katalogu, oprócz szerokiej gamy pomp, znajdziecie Państwo również motoreduktory, silniki i koła pasowe do młynów i ruchomych figurek, a także wszelkiego rodzaju akcesoria do wykonania realistycznie wyglądającej szopki.

Dlaczego woda jest tak ważna w szopce?

Kto decyduje się na zrobienie szopki, zwykle robi to motywowany chęcią przedstawienia idealnego miejsca, bajkowego scenariusza, ale inspirowanego prawdziwymi starożytnymi miejscami, znanymi sceneriami. W tradycji naszego kraju szopka znajduje się zwykle w starożytnej wiosce, która zwłaszcza w szopce neapolitańskiej nabiera konotacji wsi XVIII-wiecznej.

Mówiąc o szopce neapolitańskiej, a w szczególności wyjaśniając, jak w kilku prostych krokach stworzyć szopkę z wodospadem, rozwodziliśmy się nad symbolicznym znaczeniem wody w szopce. W rzeczywistości wszystko w neapolitańskiej szopce ma bardzo głębokie i ważne znaczenie symboliczne i również woda nie jest tutaj wyjątkiem. Niezależnie od tego, czy jest reprezentowana przez rzekę, wodospad, staw, odnosi się do początku wszystkiego. Woda mieści w sobie moc życia i moc śmierci oraz wieczny cykl obejmujący jedno i drugie, oczyszczenie i odrodzenie, upływ czasu, przejście dusz ze świata materii do świata ducha. To nam wyjaśnienia jak ważne mogą być pompy wodne w tworzeniu Szopki!

Dodanie wody do naszej szopki może stać się czymś o wiele bardziej znaczącym niż tylko dodanie elementu przyrodniczego, będącego zwyczajnym elementem scenografii. Nawet jeśli zdecydujemy się na bardziej realistyczne umieszczenie naszej szopki w krajobrazie imitującym Betlejem, położonym w pustynnej krainie, możemy zdecydować się na wzbogacenie jej o małą oazę, wykorzystując prostą pompę do oczka wodnego.

Jak wybrać pompę do szopki?

Jak wybrać pompę do szopki, która będzie najlepiej dopasowana do naszych potrzeb? O jakich cechach należy pamiętać? Jaka jest różnica między pompami fontannowymi a pompami do oczka wodnego?

Wybierając pompę do naszej szopki musimy zwrócić uwagę na dwie rzeczy: przepływ wody i całkowitą wysokość podnoszenia wody.

Natężenie przepływu to po prostu ilość wody, jaką pompa może przepchnąć. W rzeczywistości istnieją pompy o mniejszym lub większym natężeniu przepływu, które mogą poruszać bardzo różne ilości wody. W zależności od tego, czy chcemy zasilić fontannę pitną czy wodospad, ta cecha staje się bardzo ważna. Nasze pompy wyposażone są w regulator przepływu, który umożliwia zwiększenie lub zmniejszenie natężenia przepływu pompy.

Z kolei całokowita wysokość podnoszenia wody to maksymalna wysokość, na jakiej możemy ustawić nasz element sceniczny, czy to strumień, wodospad, fontannę, w stosunku do zbiornika zawierającego wodę, tak aby woda bez problemu dalej płynęła. Przykładowo, jeśli użyjemy pompy, której całkowita wysokość podnoszenia wody jest równa 50 cm, a rurkę z wodą ustawimy na wysokości mniejszej niż 50 cm, to woda będzie płynąć bez problemów, ale im wyżej to będzie, tym bardziej woda będzie miała problemy z przepływem. Powyżej 50 cm nie będzie już w stanie się podnieść, a więc przepływ się zatrzyma.

Powinniśmy więc wybrać pompę na podstawie naszych rzeczywistych potrzeb, biorąc pod uwagę, ile wody chcemy poruszyć. Na przykład do poruszenia fontanny wystarczy mała pompa fontannowa o niewielkiej wydajności. Natomiast do zasilania wodospadu powinniśmy wybrać pompę o większej wydajności, a także zastanowić się, na jakiej wysokości umieścić fontannę w zależności od całkowitej wysokości podnoszenia wody, którą posiada pompa.

Wszystkie nasze pompy do szopki są bardzo ciche: po ich włączeniu nie usłyszysz szumu silniczka, a jedynie dźwięk płynącej wody.

Konserwacja pompy wodnej

Pompy do szopki z naszego katalogu posiadają mechanizm, który trudno się psuje.

Aby zapewnić ich optymalną pracę, muszą być całkowicie zanurzone w wodzie podczas użytkowania. Są one stworzone właśnie do takiego użytkowania i tylko wtedy możemy mieć pewność, że się nie przegrzeją. Dzięki zanurzeniu ich w wodzie, pompy nie spalą się, nie zepsują i zawsze będą działać. Właśnie z tego powodu posiadają małe przyssawki, dzięki którym idealnie przylegają do dna zbiornika i nie przemieszczają się podczas pracy.

Kolejnym środkiem ostrożności, który należy podjąć, jest upewnienie się, że kamień i zanieczyszczenia nie utknęły w wentylatorze.

Na koniec, bardzo ważna informacja dla Twojego bezpieczeństwa: nie podłączaj i nie odłączaj pompy mokrymi rękami!