5 zabawnych postaci do szopki

5 zabawnych postaci do szopki

Zabawna szopka? Oczywiście, że tak! A jest to możliwe dzięki umiejętnościom wielkich mistrzów szopki neapolitańskiej! Oto 5 postaci do ruchomej szopki, które wywołają uśmiech na Twojej twarzy.

Nie jest tak łatwo wybrać postacie do ruchomej szopki. Oprócz postaci kanonicznych, których nie może zabraknąć, i jest to przede wszystkim Święta Rodzina ale także pasterze, wół i osioł, Trzech Króli i wszystkie te postacie, które posiadają symboliczne znaczenie w tradycyjnej szopce, ci, którzy kochają szopkę bożonarodzeniową, każdego roku chcieliby uzupełnić ją nowymi postaciami, które dodadzą świeżości i będą nową inspiracją i personalizacją tradycyjnej szopki.

Ale do jakiego stopnia możemy się posunąć, aby ożywić naszą szopkę?

Obszernie rozmawialiśmy o starożytnej sztuce szopki neapolitańskiej, która jest co roku odnawiana w alejkach malowniczej dzielnicy San Gregorio Armeno, w której od wieków mieściły się warsztaty mistrzów rzemiosła poświęcone tworzeniu figurek do scen szopki. Niegdyś tam, gdzie obecnie stoi kościół pod wezwaniem św. Grzegorza z Armenii, znajdowała się świątynia Ceres, bogini płodności i zbiorów, której ofiarowywano figurki z terakoty, realizowane w rzemieślniczych zakładach obecnych na ulicy. Niewykluczone, że zakłady te po wybudowaniu kościoła i rosnącej popularności kultu Świętego Grzegorza i Świętej Patrycji, przekształciły swoją działalność i zaczęły produkować figurki do szopki. Fascynujące jest to, że tym dwóm świętym również noszono w ofierze statuetki z terakoty jako znak oddania i wdzięczności za otrzymane łaski.

Święty Grzegorz Oświeciciel

Czytaj także:

Święty Grzegorz Oświeciciel
Święty Grzegorz Ormiański, zwany również Oświecicielem. Apostoł Armenii, czczony przez Kościół koptyjski i prawosławny…

Wiemy na pewno, że to tutaj w latach 1600-1700 tradycja szopek neapolitańskich przeżywała imponujący rozwój i została skodyfikowana według zasad, które znamy do dziś. Zasady, które tak naprawdę nie są zasadami, ponieważ jednym z najbardziej fascynujących aspektów tej tradycji szopek jest jej przewrotność, zaskakująca teatralność, przeplatanie sacrum i profanum, interesujące wprowadzanie postaci związanych z popularną tradycją, takich jak handlarze, żebracy, a także stragany, sklepy, tawerny, i inne aspekty tętniących życiem ulic Neapolu. Tendencja do zapełniania szopki neapolitańskiej groteskowymi postaciami a także cierpiącymi na deformacje mężczyzn i kobiet, obciążonych biedą,  z jednej strony była podyktowana miłością do tego lokalnej kultury i ludności, z drugiej pragnieniem pokazania skromnych, nieszczęśliwych i cierpiących ludzi, a przez to bliższych Jezusowi.

Ten trend nadawania folklorystycznego detalu do dziś nie opuścił zaułków ulic San Gregorio Armeno. Oprócz przekazanych technik i sekretów produkcji swoich przodków, neapolitańscy mistrzowie zachowali ich przewrotnego ducha w niezmiennym stanie, zapełniając swoje szopki nie tylko niezliczonymi tradycyjnymi postaciami, z których każda ma swój fascynujący i sugestywny ładunek symboliczny, ale dodając co roku nowe postacie inspirowane światem polityki, rozrywki, bieżących wydarzeń, sportu. Tak więc obok poruszających się postaci pasterzy nie będzie niczym niezwykłym znalezienie na straganach ulic San Gregorio Armeno figurek piłkarzy docenianych przez fanów, prezenterki i tancerki, a nawet postacie ze znanych seriali telewizyjnych.

To pomieszanie daje nam do zrozumienia w jaki sposób szopka neapolitańska jest w stanie zestawić tradycyjne i nowoczesne, a nawet dziwne postacie. Właśnie z tego powodu chcielibyśmy w tym artykule zaproponować Wam pięć zabawnych postaci do szopki. Są to postacie do ruchomych szopek,wykonane ręcznie z terakoty przez mistrzów neapolitańskich Na wykonane figurki zostają nałożone tkaniny uformowane na kształt szat. Rzemieślniczne wykonanie każdego szczegółu sprawia, że każda figurka różni się od innych egzemplarzy, jest niepowtarzalna i nadaje oryginalnego klimatu scenografii w której została umieszczona.

Przyjżyjmy im się bliżej

Kobieta bijąca miotłą swojego pijanego męża
Kobieta bijąca miotłą swojego pijanego męża 150x150
Kobieta bijąca miotłą swojego pijanego męża Wciąż aktualna komiczna scenka, dzięki której nie możemy powstrzymać śmiechu: wściekła żona, która bije miotłą swojego leniwego i pijanego męża. W naszym sklepie znajdziesz aż pięć wariantów tej scenki, wszystkie poruszające się. W wariancie Pijak i kobieta z miotłą 14 cm ruchome figurki szopka z Neapolu widzimy dwójkę bohaterów wykonanych niezwykle realistycznie. Mężczyzna rozłożony w pozycji siedzącej, natomiast kobieta stoi nad nim z miotłą z iście wojowniczym wyrazem twarzy. Wzorzyste tkaniny i każdy szczegół dopracowany w najmniejszym szczególe, nadają scenie wyjątkowego wyrazu. Wydaje się niemal słyszeć krzyki kobiety, która krzyczy na swojego męża pijaka. Mechanizm ruchu posiada silnik elektryczny 220V i metalowe dźwignie i uruchamia się go wkładając po prostu wtyczkę do gniazdka eletrycznego. Ograniczona dostępność poszczególnych tkanin z których są wykonane szaty i ręczne wykonanie każdego detalu czynią tą scenkę wyjątkową. Uwagę zwraca bogactwo detali, piękny efekt ruchu a także realistycznie wyglądająca miotła wykonanej z prawdziwego drewna. Również 30-centymetrowy wariant Kobieta bije pijanego męża, ruchoma figurka do szopki z Neapolu 30 cm posiada efekt żwawej scenki. Również w tym przypadku kobieta bije miotłą swojego pijanego męża. Miny pary są naprawdę bezcenne: ona jest zła a on oszołomiony i trochę zaskoczony. Te pomalowane figurki z terakoty są przepiękne, starannie wykończone z dbałością o szczegóły, zgodnie z sekretnymi starożytnej tradycji wykonania szopki neapolitańskiej. Również w tym przypadku stroje i detale są wykonane z tkaniny poddanej obróbce i ukształtowanej. Innym wariantem jest 30-centymetrowa Ruchoma scena kobieta z miotłą szopka 30 cm , również w całości wykonana we Włoszech w Neapolu, z terakoty i tkaniny, poruszająca się dzięki ręcznie ukształtowanymi metalowym dźwigniom. Wszystkie materiały charakteryzują się wysoką jakością i trwałością. W tej scence postać żony wydaje się bardziej zrezygnowana niż zdenerwowana, ale wciąż zdeterminowana, by dać swemu leniwemu mężowi to, na co zasłużył!kup na Holyart
Plotkujące kobiety szopka neapolitańska 13 cm
Plotkujące kobiety szopka neapolitańska 13 cm 150x150
Wiejskie plotkarki     Kolejną ruchomą scenką, która może nadać twojej neapolitańskiej szopce odrobinę ironii i zabawy, jest scenka w której dwie kobiety plotkują ze sobą. Również ten obraz nigdy nie wychodzi z mody i mimo zmieniających się czasów zachowuje cały swój realizm i radość. W naszym sklepie znajdziesz wariant Plotkujące kobiety szopka neapolitańska pasujący do szopki neapolitańskiej o wysokości 13 cm.  Scenka przedstawia dwie siedzące kobiety, które spędzają razem czas poświęcając się plotkowaniu. Jedna słucha drugiej, która wydaje się pokazywać wielkość czegoś, z pewnością znacznie przesadzając! Również w tym przypadku, podobnie jak w przypadku żony bijącej swojego męża pijaka, figurki są wykonane w całości we Włoszech z terakoty i tkaniny, zgodnie z tradycyjną sztuką wykonywania szopki neapolitańskiej. Jest też wariant mniejszy, ale równie malowniczy, przedstawiający dwie plotkarki do szopki 10 cm. Także w tym przypadku figurki wykonane z terakoty i ubrane w kawałki materiału, przedstawiają dwie starsze kobiety plotkujące między sobą, jedna nadstawiająca ucha a druga opowiadająca jakąś historię wspomagając słowa gestami. Figurki mają wysokość 7 cm i są odpowiednie do szopki o wysokości 10 cm.kup na Holyart
Kobieta przegania myszy, figurka ruchoma, szopka neapolitańska 12 cm
Kobieta przegania myszy, figurka ruchoma, szopka neapolitańska 12 cm 150x150
Kobieta przeganiająca myszy Co może być zabawniejszego niż gospodyni domowa próbująca przegonić psotne myszy przy pomocy miotły? Przedstawiamy trzy warianty, jeden piękniejszy od drugiego, wszystkie z terakoty i tkaniny, wszystkie z bajecznymi efektami ruchu. Kobieta przegania myszy, ruchoma figurka do szopki z Neapolu 14 cm. pokazuje ruchomą scenkę przedstawiającą kobietę stojącą na krześle, podczas gdy miotłą w ręku próbuje odgonić myszy, które chcą zjeść jej ser. Podobna wersja, nieco mniejsza, ale jeszcze bogatsza w szczegóły, to Kobieta przegania myszy, figurka ruchoma, szopka neapolitańska 12 cm. Również tutaj kobieta stoi na stołku i drewnianą miotłą przegania myszy, które chcą zjeść kawałki sera na podłodze. Wokół niej znajdują się worki z mąką oraz inne myszy, które nadają scence jeszcze żywszy i realistyczny charakter. Kobieta jest wykonana z terakoty i ubrana w szaty z kawałków tkaniny. Myszy i kawałki sera również są wykonane z terakoty. Worki z mąką są natomiast z białej tkaniny. Drewniana skrzynia za postacią przykrywa silnik umożliwiający ruch, który polega na poziomym ruchu ramion, tak jakby faktycznie chciały one zmiażdżyć coś miotłą. Także ostatni wariant, Kobieta odganiająca myszy, szopka neapolitańska 10 cm, pokazuje nam kobietę zmagającą się z chytrymi gryzoniami. Figurka ta pasuje do szopki 10 cm. Wykonana jest z terakoty, ręcznie pomalowana i pokryta tkaniną uformowaną w strój, wszystko zgodnie z tradycją szopek neapolitańskich.kup na Holyart
Mama dająca klapsa dziecku, ruchoma figurka, szopka neapolitańska 12 cm
Mama dająca klapsa dziecku, ruchoma figurka, szopka neapolitańska 12 cm 150x150
Kobieta dająca dziecku klapsy Kobiety z szopki zmagają się nie tylko z pijanymi mężami i próżniakami ale także z niegrzecznymi dziećmi. I tak mamy figurkę Mama dająca klapsa dziecku, ruchoma figurka, szopka neapolitańska 12 cm. Jest to scena dość wymowna, która przedstawia matkę siedzącą na krześle z terakoty i dającą klapsy synowi bijącą syna. Całość znajduje się na drewnianej podstawie. Figurki są z terakoty, ubrane w stroje z tkaniny a za nimi znajduje się drewniana skrzynia w której umieszczono silniczek umożliwiający ruch: prawa ręka matki unosi się i opuszcza w geście dawania klapsa. Scena ma wysokość 12 cm i nadaje się do szopki 12 cm.kup na Holyart
Para z koszem 10cm figurka do szopki
Para z koszem 10cm figurka do szopki 150x150
Scena z koszem Oryginalnym i efektownym pomysłem, idealnym do szopek ustawionych na różnych poziomach jest scena z koszem: starsza kobieta opuszcza mężczyźnie kosz przywiązany do liny, który wznosi ramiona, by go odebrać. Scena jest naprawdę piękna i będzie bardzo efektywnie wyglądać jeśli będziemy mieli możliwość rozmieszczenia figurek w taki sposób aby jedna znajdowała się na wyższym piętrze, a druga poniżej. W naszym sklepie znajdziesz dwie wersje: Para z koszem 10cm figurka do szopki oraz Scenka z koszem, szopka neapolitańska 13 cm. W obu przypadkach kobieta trzyma w dłoniach linę na której jest zawieszony koszyk a mężczyzna z wyciągniętymi ramionami rękami próbuje go przejąć. Figurki są jak zawsze z terakoty i pokryte tkaniną uformowaną w stroje. Rzemieślnicze wykonanie i dopracowanie każdego detalu sprawia, że każda figurka wyjątkowa i niepowtarzalna.kup na Holyart