Jak obliczana jest data Wielkanocy?

Jak obliczana jest data Wielkanocy?

Data Wielkanocy zmienia się kążdego roku ale pozostaje ona najważniejszym świętem: w tym artykule dowiesz się, jak oblicza się datę Wielkanocy w świecie żydowskim i chrześcijańskim

Najważniejsze święto roku liturgicznego: Wielkanoc! Czekoladowe jajka, gołębie i zajączki wielkanocne rozjaśniają okres wielkanocny, ale dla świata chrześcijańskiego prawdziwą istotą Wielkanocy jest zwycięstwo Jezusa nad śmiercią i zbawienie całej ludzkości od grzechu. Nawet czterdzieści dni Wielkiego Postu nie wydaje się wystarczającym czasem na przygotowanie się do tak wielkiego wydarzenia! Mówiąc o czasach liturgicznych, wszystkie ruchome święta Kościoła, które omówiliśmy w poprzednim artykule, zależą właśnie od Wielkanocy.

W tym artykule zobaczymy, jakie znaczenie ma Wielkanoc w świecie żydowskim i chrześcijańskim oraz jak jest ona obliczana w różnych kalendarzach.

Wielkanoc żydowska

Żydowską Wielkanoc i chrześcijańską Wielkanoc łączy historia obu religii. Wydarzenia, które dały początek Wielkanocy Żydowskiej są opisane w Księdze Wyjścia: wyzwolenie narodu żydowskiego z niewoli w Egipcie i początek podróży do Ziemi Obiecanej pod przewodnictwem Mojżesza. Przejście z niewoli do wolności jest uważane za jeden z najbardziej uderzających przykładów Bożej interwencji w historię narodu żydowskiego.

Wielkanoc Żydowska – zwana Pesach – trwa osiem dni: rozpoczyna się kolacją celebrowaną w nocy czternastego dnia miesiąca Nisan, który przypada między marcem a kwietniem kalendarza gregoriańskiego. Kolacja przypomina tę, którą Żydzi spożywali tuż przed opuszczeniem Egiptu. Szczególnym elementem obchodów Wielkanocy Żydowskiej są przaśne chleby, czyli wykonane bez zakwasu: Żydzi, zmuszeni do opuszczenia Egiptu w pośpiechu, nie mieli czasu na ugotowanie odpowiednio przyrządzonego posiłku, a przaśne chleby reprezentują ich gotowość do wyruszenia w podróż zgodnie z Bożym poleceniem.

Jaka jest różnica pomiędzy Judaizmem a Chrześcijaństwem

Czytaj także:

Jaka jest różnica pomiędzy Judaizmem a Chrześcijaństwem?
Jaka jest różnica pomiędzy Judaizmem a Chrześcijaństwem? Czy Bóg Żydów i Chrześcijan jest tym samym Bogiem? Postaramy się odkryć co odróżnia (i łączy) te dwie najbardziej rozpowszechnione na świecie religie.

Jak obliczana jest data żydowskiej Wielkanocy

Data Wielkanocy żydowskiej różni się od daty chrześcijańskiej, ponieważ opiera się na kalendarzu żydowskim, w którym każdy miesiąc zaczyna się od nowiu księżyca i podąża za cyklem faz księżyca. Piętnasty dzień miesiąca zbiega się z pełnią księżyca. Wielkanoc żydowska przypada zatem na pierwszą pełnię księżyca po równonocy wiosennej. Odnosząc się do kalendarza gregoriańskiego, data ta przypada między 26 marca a 25 kwietnia. W 2021 roku Pascha obejmuje dni od 27 marca do 4 kwietnia.

Wielkanoc chrześcijańska

Wielkanoc chrześcijańska to obchody wydarzenia Zmartwychwstania Chrystusa. Przypada ona zawsze w niedzielę. W Kościele katolickim Wielkanoc obchodzona jest przez osiem dni od Niedzieli Zmartwychwstania, zwanej Oktawą Wielkanocy. Tydzień poprzedzający Wielkanoc to Wielki Tydzień, a podczas ostatnich trzech dni – Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty, zwanych Triduum Paschalnym – przeżywane są wydarzenia męki, ukrzyżowania i śmierci Jezusa. Każdy dzień Wielkiego Tygodnia ma określone znaczenie, które wyjaśniliśmy w artykule na naszym blogu.

Święto Wielkanocy jest najważniejszym wydarzeniem w kalendarzu liturgicznym Kościoła i od niego zależą wszystkie główne święta w roku. Uroczystości poprzedzające Niedzielę Wielkanocną są intensywne i prowadzą wiernych do ponownego przeżycia ważnych momentów męki Chrystusa. Tradycja żydowska jest również obecna dla katolickich chrześcijan: w Wielki Czwartek często wspomina się wieczerzę paschalną Żydów i wyjście Izraelitów z Egiptu, część historii, która doprowadziła do narodzin chrześcijaństwa. W nocy między Wielką Sobotą a porankiem wielkanocnym odprawiana jest Msza Wigilii Paschalnej, podczas której czytane są czytania z Biblii, które odtwarzają historię zbawienia, od stworzenia człowieka do spełnienia obietnicy wraz ze zmartwychwstaniem.

Obrzędy Wielkiego Tygodnia

Czytaj także:

Obrzędy Wielkiego Tygodnia
Wielkanoc jest najważniejszym świętem dla chrześcijan, które jest obchodzone na całym świecie. Charakterystyczne dla niej obrzędy są sprawowane podczas tzw. Wielkiego Tygodnia i każdy jego dzień ma…

Jak obliczana jest Wielkanoc chrześcijańska

Daty Wielkanocy żydowskiej i chrześcijańskiej są często zbliżone, ponieważ wydarzenia związane ze śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa miały miejsce w dni żydowskiej Wielkanocy: Ostatnia Wieczerza Jezusa z apostołami była w rzeczywistości kolacją paschalną. Chrześcijańska Wielkanoc jest również obliczana na podstawie równonocy wiosennej, która umownie przypada na 21 marca, początek wiosny: Niedziela Wielkanocna jest pierwszą po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Tak więc Wielkanoc zawsze przypada między 22 marca a 25 kwietnia. W 2024 roku chrześcijańska Wielkanoc przypada w niedzielę 31 marca.

Wielkanoc prawosławna

Pomomo, iż w świecie chrześcijańskim, w niektórych krajach społeczność prawosławna odnosi się do kalendarza juliańskiego, a nie gregoriańskiego, w celu określenia świąt liturgicznych, wielkanoc prawosławna przypada również w innym czasie niż u katolików i protestantów. Kalendarz juliański to starożytny kalendarz rzymski promowany przez Juliusza Cezara, podczas gdy kalendarz gregoriański pochodzi ze średniowiecza i nadano mu nazwę na cześć papieża Grzegorza XIII, który go wprowadził.

Jak obliczana jest Wielkanoc prawosławna

Podczas gdy dla katolików i protestantów Wielkanoc przypada w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca, dla prawosławnych jest to po prostu pierwsza niedziela po równonocy. Okres jest taki sam, ale obie daty mogą różnić się o kilka tygodni. W 2024 roku prawosławna Wielkanoc przypada 5 maja w kalendarzu gregoriańskim.

Ikony prawosławne reprezentacje dzieł Chrystusa na ziemi

Czytaj także:

Ikony prawosławne: reprezentacje dzieł Chrystusa na ziemi
Prawosławne ikony zawsze były efektem połączenia sztuki z czystą i uroczystą duchowością. Starożytne ikony pozostają wciąż żywą tradycją, która wykracza poza ramy czasowe i przestrzenne.

Późna lub wczesna Wielkanoc: co to znaczy?

Mówiąc o dacie Wielkanocy, często słyszy się wyrażenia „wysoka Wielkanoc” i „niska Wielkanoc”. Co oznacza określenie „późna lub wczesna Wielkanoc”? Jest to sposób na wskazanie, czy w bieżącym roku Wielkanoc wypada wcześnie czy późno w stosunku do dnia równonocy wiosennej. Wielkanoc jest „wczesna”, jeśli przypada kilka dni po równonocy, między 22 marca a 2 kwietnia; „średnia”, jeśli przypada między 3 a 13 kwietnia; „późna”, jeśli przypada między 14 a 25 kwietnia.

Na naszej stronie możecie znaleźć liczne akcesoria, które pozwolą jak najpełniej celebrować ten ważny dzień. Odwiedź nasz dział „Wielkanoc” i wybierz idealne przedmioty dla siebie i swoich bliskich!