Pamiątka ze Świętą Rodziną: wielkie znaczenie małego gestu

Pamiątka ze Świętą Rodziną: wielkie znaczenie małego gestu

Pamiątka ze Świętą Rodziną: mały przedmiot o wielkiej wartości symbolicznej, który można ofiarować przyjaciołom i krewnym, aby upamiętnić ważne chwile.

W jednym z poprzednich artykułów wspominaliśmy już o znaczeniu upominków, małych przedmiotów ofiarowywanych tym, którzy dzielą z nami ważne wydarzenie, takie jak sakrament święty. Chrzest, komunia, bierzmowanie, małżeństwo, każda z tych okazji ma swoje specyficzne pamiątki, charakteryzujące się symbolami, które kojarzą je z wydarzeniem obchodzonym przy tej okazji. Tak więc upominki na chrzest mają zwykle kształt krzyża, ale także anioła, serca, liścia winorośli i są ozdobione rysunkami i rycinami, często z dziecięcymi i sympatycznymi liniami, pomalowanymi na jasne kolory. W pamiątkach komunijnych powtarzać się będzie obraz kłosa pszenicy lub chleba, liść winorośli, kiść winogron i wino, przypominające ciało i krew Chrystusa, lub gołębica, drzewo życia, anioł, dłonie, które chronią. W innym artykule skupiliśmy się właśnie na kwestii wyboru pamiątek religijnych w zależności od okazji.

We Włoszech są bardzo popularne słodkie dodatki do pamiątek z okazji uroczystości religijnych, jak np. migdały w cukrowej powłoce. Ich wartość symboliczna, mająca przynosić szczęście jest nawet bardziej starożytna niż same pamiątki. Nawet przed wynalezieniem tych charakterystycznych słodyczy, które ukrywają gorzką nutę migdałów w cukrowych skorupkach, specjalne słodycze były wręczane jako prezenty na specjalne okazje. Na przykład w starożytnym Rzymie suszone owoce pokryte warstwą miodu były ofiarowywane gościom na weselach lub przy narodzinach dzieci. Jednak na słodycze podobne do dzisiejszych migdałów w cukrze, takie jak złote migdały w cukrze oferowane na weselu Beatrice d’Este i Ludovico il Moro, trzeba było poczekać aż do rozprzestrzenienia się cukru importowanego z Nowego Świata.

Wracając do pamiątek, a w szczególności do pamiątek z okazji przyjęcia sakramentów, te przedstawiające Świętą Rodzinę często się powtarzają i są odpowiednie na różne uroczystości i okazje. Odkryjmy razem na które.

Początki upominków

Jak już wspomnieliśmy, zwyczaj obdarowywania przyjaciół i krewnych małymi cennymi pojemnikami, często wypełnionymi słodyczami i smakołykami, jest bardzo stary. Już Asyryjczycy, Babilończycy, Fenicjanie i Chińczycy oferowali małe pudełka wykonane z cennych materiałów jako prezenty na znak wdzięczności lub przyjaźni.

W starożytnym Rzymie goście weselni otrzymywali słodycze wykonane z miodu i suszonych owoców, a w latach 1400, istniała we Włoszech tradycja, aby nowożeńcy wymieniali się pudełeczkami pełnym słodyczy. Choć Ameryka nie została jeszcze odkryta, uprawy cukru trzcinowego istniały już w Afryce Północnej, Hiszpanii, a nawet na Sycylii już w IX i X wieku, a później na Wyspach Kanaryjskich i Maderze. Cukier był znany jako biała sól i był już używany przez zajmujących się przygotowywaniem mieszanek leczniczych, a także przez cukierników, o czym poświadcza również Boccaccio, który wspomina o pokrytych słodką warstwą migdałach w piątej noweli Dekameronu: „Essere stati i ragionamenti lunghi ed il caldo grande, ella fece venire greco e confetti…”.

Na dworze Elżbiety I w Anglii, modne były Sweetmeat box, subtelnie rzeźbione małe pudełeczka, pełne małych słodyczy, które damy ukrywały między fałdami swoich szat.

We Francji w XVIII wieku pojawił się zwyczaj dawania bombonnière na okazję ślubu, który był pojemnikiem przeznaczonym do przechowywania bon-bon.

Rodzaje upominków

Upominki możemy podzielić na dwie główne grupy: użyteczne i symboliczne.

W pierwszej grupie znajdują się te upominki i pamiątki, które mogą mieć praktyczne zastosowanie, takie jak ramka na zdjęcia, brelok do kluczy lub, w bardziej nowoczesnych czasach, słoiki z dżemem, książki i wszelkiego rodzaju przedmioty.

Natomiast w drugiej grupie umieszczamy te upominki, które choć nie mają praktycznego zastosowania, wyrażają w głęboki i niepodważalny sposób duchowe i emocjonalne znaczenie, związane z wydarzeniem z okazji którego są wręczane. Przykładem może być Obrazek pamiątka ze Świętą Rodziną stylizowaną na płytce, aby pozostać w temacie naszego dzisiejszego artykułu, lub obrazek pamiątka w kształcie liścia, aby uczcić chrzest dziecka.

Oczywiste jest, że istnieją pamiątki, które należą do obu grup jednocześnie, takie jak ramki ozdobione figurami aniołów lub Madonny itp.

Pomyślmy na przykład o upominkach wręczanych ojcom chrzestnym i matkom chrzestnym, towarzyszącym dzieciom podczas sakramentu chrztu lub bierzmowania, lub tych wręczanych drużbom podczas sakramentu małżeństwa. W zależności od okazji wybiera się przedmioty, które są piękne, ale także bogate w znaczenie, zdolne do wyrażania miłości, niewinności, wierności, poświęcenia, nie tylko w momencie ich wręczania, ale także za każdym razem, gdy na nie spoglądamy.

To właśnie sprawia, że upominki ślubne są tak wyjątkowymi przedmiotami, nie tylko zwykłymi pudełeczkami lub ładnymi ozdobami, ale symbolami niepowtarzalnej chwili, które niosą ze sobą wiarę, miłość, nadzieję na przyszłość, zamknięte w pięknym i cennym opakowaniu, podobnie jak słodkie migdały w cukrze, które im towarzyszą. Nawet jeśli we współczesnym świecie symboliczne znaczenie niektórych rzeczy stopniowo zanika, a nawet tak ważne wydarzenia jak chrzest dziecka lub ślub, stają się okazjami przede wszystkim do przyziemnej rozrywki, chcemy mieć świadomość, że tradycja tych religijnych upominków jest wciąż żywa i ceniona jako mały gest, ale pełen emocji i głębokich uczuć, które szkoda byłoby zatracić.

Upominki ze Świętą Rodziną

Upominek czy pamiątka przedstawiająca Świętą Rodzinę jest więc sama w sobie przedmiotem o dużym ładunku emocjonalnym i duchowym, niezależnie od okazji. Jak wspominaliśmy już przy innych okazjach, trzymanie w domu obrazu lub ramki przedstawiającej Świętą Rodzinę jest jasną i szczerą deklaracją intencji. Przedmioty przedstawiające Świętą Rodzinę są częścią religijnych przedmiotów, krucyfiksów, ikon, posągów, obrazów, które można powiązać z sakramentaliami, tymi świętymi znakami, ustanowionymi przez Kościół, które są używane przede wszystkim do uzyskania duchowych darów. Ci, którzy posiadają tego rodzaju przedmioty w swoich domach, mogą otrzymać główny dar sakramentów w dowolnym momencie życia. Ogólnie rzecz biorąc, dom, w którym znajduje się figura Matki Bożej, święta ikona, obraz Jezusa, a nawet po prostu pamiątka ze Świętą Rodziną, jest domem chrześcijańskim, żyjącym w świetle Boga, w miłości, miłosierdziu i pokorze.

W szczególności dom, w którym znajduje się obraz Świętej Rodziny, wyraża pragnienie przyjęcia koncepcji wzorcowej rodziny, reprezentowanej przez Madonnę, Świętego Józefa i Dzieciątko Jezus, symbole miłości, szacunku, harmonii, związku złożonego z prostych, ale potężnych gestów, które w swojej naturalności kryją tajemnicę wszystkich tajemnic. To właśnie czyni Świętą Rodzinę wyjątkową, ta ogromna tajemnica miłości, miłości Boga do nas wszystkich, wyrażona przez mężczyznę, kobietę i dziecko, którzy kochają się i obejmują w najzimniejsze noce.

Kiedy obdarowywać pamiątkami Świętej Rodziny

To znaczenie rodziny, a bardziej ogólnie miłości między mężczyzną i kobietą, między rodzicami i dziećmi, sprawia, że upominki ze Świętą Rodziną są szczególnie odpowiednie do wręczania jako prezent z okazji sakramentu małżeństwa i chrztu. Te wydarzenia, bardziej niż inne, koncentrują się na idei rodziny, więc naturalne jest, aby przywoływać ochronę i przykład Rodziny Idealnej, aby je upamiętnić.

Mały obrazek lub ramka, a może porcelanowa lub kamienna figurka przedstawiająca Świętą Rodzinę, będzie dobrą wróżbą dla pary zjednoczonej związkiem małżeńskim, jeśli zostanie ofiarowana jako prezent ślubny, znakiem nadziei, którą należy dzielić z bliskimi z okazji nowo utworzonej jednostki rodzinnej, która powstała, aby mogła wzrastać w miłości i w wartościach, które symbolizuje Święta Rodzina.

Natomiast jeśli wybór upominku reprezentującego Świętą Rodzinę, zostanie dokonany z okazji chrztu, chłopiec lub dziewczynka, którzy go otrzymają, będą otoczeni miłością tej wyjątkowej Rodziny, a także rodziców i wszystkich krewnych zaproszonych do świętowania.

Obrazek Święta Rodzina srebro i drewno wyprofilowane kup na Holyart
obraz-swieta-rodzina-pionowy-zywica-i-drewno
Obraz Święta Rodzina pionowy żywica i drewno kup na Holyart
Obrazek Święta Rodzina srebrny laminat i girlandy kryształowe, 7x7 cm
Obrazek Święta Rodzina srebrny laminat i girlandy kryształowe, 7x7 cmkup na Holyart
Święta Rodzina styl rosyjski obrazek bilaminat 10,5 cm
Święta Rodzina styl rosyjski obrazek bilaminat 10,5 cmkup na Holyart
ikona-serce-swieta-rodzina-pamiatka-slubu-10-cm
Ikona serce Święta Rodzina, pamiątka ślubu 10 cm kup na Holyart