Postanowienia wielkopostne: 5 pomysłów na małe wyrzeczenia lub przyrzeczenia do wykonania

Postanowienia wielkopostne: 5 pomysłów na małe wyrzeczenia lub przyrzeczenia do wykonania

Wielki Post, czas pokuty, modlitwy i pobożności. Jakie postanowienia byłyby najodpowiedniejsze na Wielki Post, abyśmy mogli jak najlepiej przygotować się do Wielkanocy?

Ze wszystkich okresów roku liturgicznego,  Wielki Post, czyli okres około czterdziestu dni od Środy Popielcowej do Wielkanocy, jest prawdopodobnie tym, który wymaga od chrześcijan największej pracy nad sobą. To właśnie w tych dniach przygotowujemy się do Wielkanocy, oczyszczając ciało poprzez post i wstrzemięźliwość od jedzenia mięsa w poszczególne dni, oraz karmiąc naszego ducha modlitwą. W tym okresie pokuty, wielkopostne wyrzeczenia i przrzeczenia są praktyką dostępną dla każdego wierzącego. Chodzi tutaj o poświęcenie na okres Wielkiego Postu czegoś, co ma dla nas szczególne znaczenie. Tym czymś może być np. ukochane hobby, zainteresowania, zrezygnowanie z pożywienia na które ma się wyjątkowy apetyt, a nawet korzystanie z telewizji lub portali społecznościowych. Poświęcenie to powinno polegać na poświęceniu czegoś, na czym nam zależy, na zmierzeniu się z poczuciem braku i w pewnym sensie na poczuciu bólu w imię Boga.

Środa Popielcowa co oznacza ten dzień

Czytaj także:

Środa Popielcowa: co oznacza ten dzień?
Karnawał dobiega końca. Po Tłustym Czwartku nadeszła kolej na Środę Popielcową, która oznacza początek Wielkiego Postu…

Ale jak dokonać wielkopostnych wyrzeczeń?

Jak powstają religijne wyrzeczenia?

Czerpiąc siłę z głębi siebie, akceptując zobowiązanie, które zdecydowaliśmy się podjąć z odwagą i spontanicznością. Przede wszystkim wyrzeczenie nie jest formą wymiany z Bogiem lub Matką Bożą: żadnych żądań, żadnych oczekiwań oni żadnych wymagań.

Jeśli chodzi o sposób w jaki możemy zadedykować Bogu wyrzeczenie, to właśnie poprzez modlitwę możemy sprawić, iż dotrze ono do Boga Ojca, Matki Bożej lub świętego, któremu zdecydowaliśmy się je poświęcić. Jeśli chodzi o modlitwę, musi ona mieć uczucie, postawę ducha, gotowość do dialogu z naszym najgłębszym i najprawdziwszym ja, przez co staje się również dialogiem z Bogiem. Tak jak modlitwa, jest to przede wszystkim rozmowa z Bogiem a nie magiczna formuła ani ofiara złożona w celu uzyskania jakiejś korzyści.

Dlatego wypełniając nasze wielkopostne postanowienia, musimy zawsze pamiętać, aby połączyć dobry uczynek czy też wyrzeczenie z modlitwą, sprawiając aby w ten sposób łatwiej dotarły do Jezusa.

Jak wykonać przyrzeczenie Matce Bożej

W języku włoskim używa się terminu „Fioretto”, nazywając nim przyrzeczenie religijne. Zauważyliśmy, że to określenie pochodzi od słowa „Fiore” co w tłumaczeniu oznacza „kwiat”. To włoskie określenie ma sens, jeśli weźmiemy pod uwagę Fioretto, czyli przyrzeczenia Matce Bożej. W maju, miesiącu wyjątkowo poświęconym Maryi, zwyczajowo ofiarowywano Dziewicy kwiaty, jako dar i znak dobrej woli. Z biegiem czasu te kwiaty nabrały głębszego i metaforycznego znaczenia, zmieniając się z prawdziwych kwiatów w kwiaty duchowe, które mogą być ofiarowane nie tylko Dziewicy  Maryi ale również innym świętym.

Ale czego musimy się wyrzec?

Nie ma uniwersalnej odpowiedzi. Dla kogoś wyrzeczeniem może być rezygnacja z ulubionego pożywienia, takiego jak słodycze, mięso czy wino. Nie chodzi tutaj o poszczenie w pełnym znaczeniu, a jedynie o rezygnację na jakiś czas z tego, co najbardziej cieszy nasze podniebienie. Możemy też zrezygnować z oglądania ulubionego programu telewizyjnego, który się nam szczególnie podoba, lub z grania we wciągającą grę komputerową. Biorąc pod uwagę wszechobecność portali społecznościowych w naszym codziennym życiu, unikanie kompulsywnego sprawdzania ich przez cały dzień może być pozornie niewielkim poświęceniem, ale w rzeczywistości nie jest to takie łatwe do wykonania.

Wysiłkiem wartym podjęcia może być próba złagodzenia naszego złego nastroju, bycie bardziej cierpliwym i tolerancyjnym wobec naszych bliskich, kolegów z pracy lub kogokolwiek napotkanego w życiu codziennym. Kultywowanie życzliwości i uprzejmości powinno być czymś naturalnym i stałym, ale w dzisiejszych czasach wymaga to dodatkowego wysiłku woli.

Możemy jednak zdecydować się poświęcić trochę naszego czasu i energii, by pomóc innym. Staranie się dla rodziny i w domu, dodatkowa pomoc rodzicom i osobom starszym, może nawet niesamodzielnym sąsiadom, niewielkie formy wolontariatu. Tego rodzaju zobowiązania powinny być stałym elementem życia dobrego chrześcijanina, ale rozpoczęcie ich praktykowania jako forma wielkopostnego przyrzeczenia może dostarczyć inspiracji na przyszłość.

Przyrzeczenia religije nie dotrzymane

Każdy może złożyć przyrzeczenie. Najtrudniejsze jest jednak jego dotrzymanie. Wymaga to ducha poświęcenia, siły woli, stałości, a zaangażowanie jest jeszcze większe właśnie dlatego, że dokonujemy go nie oczekując niczego w zamian.

Oczywiście jeśli ktoś nie dotrzyma przyrzeczenia, nic się nie stanie. Nikt nas nie ukarze, nikt nas nie zbeszta. Ale w wymiarze osobistym będziemy musieli uznać to za wielką porażkę, ponieważ jeśli nie jesteśmy w stanie ponieść ofiary, która w sumie nie jest bardzo dużym wyrzeczeniem i jest do przyjęcia, jakimi ludźmi i chrześcijanami będziemy w bardziej uciążliwych i wymagających okolicznościach? Jest to kolejny powód dla którego w okresie Wielkiego Postu lepiej jest skupić się na wyrzeczeniach i przyrzeczeniach, które są w naszym zasięgu. Powinno to być coś, co stanowi dla nas prawdziwe wyrzeczenie, prawdziwą ofiarę, ale także coś, co jesteśmy w stanie wykonać. Jak zauważył papież Franciszek, jeśli Jezus spędził czterdzieści dni na pustyni, walcząc z diabelskimi pokusami, możemy postarać się znieść małe wyrzeczenie z lekkim sercem.